W Łapszach Niżnych i Kacwinie rozprawiono się ze smokiem wawelskim | Gminna Biblioteka Publiczna w Łapszach Niżnych

Niektórzy uważają, że śmieszną sprawą jest zajmowanie się smokiem wawelskim. Jednak okazało się, że tak nie jest.
Dnia 19 maja 2015 roku w Łapszach Niżnych odbyła się prelekcja „Na tropach smoka wawelskiego” , którą przeprowadził dr Marek Sikorski autor książek o smokach, m.in. „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”. Spotkanie zorganizowała nasza biblioteka i ono odbyło się w Zespole Placówek Oświatowych w Łapszach Niżnych. Temat ten cieszy się popularnością o czym świadczy fakt, że dnia 20 maja br. w Szkole Podstawowej w Kacwinie miało miejsce też ponowne spotkanie autorskie z Markiem Sikorskim i ta sama prelekcja, którą również zorganizowała nasza biblioteka.
O smoku wawelskim pisało wielu dawnych i współczesnych historyków i to bardzo poważnie. Ta bajeczna historia była kiedyś głośnym mitem narodowym, który dziś jest na nowo odkrywany. Mit smoka wawelskiego jest chwalebną częścią naszej kultury narodowej. Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o legendarnym księciu Kraku jest symbolem obrazującym zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem. Jednakże paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór. Nie każdy potwór musiał być smokiem! W polskiej historiografii doszło do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego.
Kronikarz Wincenty Kadłubek był pierwszym autorem historii o wawelskiej bestii. Jednakże nie pisał on o smoku, lecz o potworze zwanym „olophagiem”(„całożercą”). Dopiero w końcu XVI wieku zaczęto pisać o smoku. O tym i o innych osobliwościach mitu smoka wawelskiego była ta prelekcja, którą uzupełniono bogatym materiałem ilustracyjnym.
Książkę Marka Sikorskiego „Smok wawelski w kręgu mitu i historii” można wypożyczyć w GBP w Łapszach Niżnych i jej filiach.
sw_01.jpg
Dla zainteresowanych tematem smoków i naszego smoka wawelskiego podajemy link do filmu o autorze i książce „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”:
Spotkanie było okazją też do zaprezentowania najnowszej książki Marka Sikorskiego „Smoki i smokobójstwo”, która też jest już w zbiorach naszej biblioteki.
sw_02.jpg
Dziękujemy Dyrektorom Zespołów Placówek Oświatowych i Nauczycielom, którzy zaangażowali się w zorganizowanie spotkań.