adidas eqt support adv core black turbo red adidas eqt support adv primeknit core black turbo red adidas eqt support adv core black turbo red adidas eqt support adv turbo pink adidas eqt support adv turbo pink available now adidas eqt support adv turbo pink adidas eqt support adv turbo pink adidas eqt turbo red 2017 release date adidas eqt spring 2017 collection adidas eqt adidas eqt support adv adidas eqt turbo red collection black adidas originals eqt support adv adidas eqt adv support adidas eqt support adidas eqt support adv black turbo red adidas eqt support adv blackturbo red adidas eqt support adv turbo red adidas eqt support adv core blackturbo red white mountaineering x adidas eqt 93 17 boost drops march
W Łapszach Niżnych i Kacwinie rozprawiono się ze smokiem wawelskim | Gminna Biblioteka Publiczna w Łapszach Niżnych

Witamy wszystkich czytelników

Lapsze_Nizne.jpgLapsze_Wyzne.JPGNiedzica.jpgFrydman.jpg

Niektórzy uważają, że śmieszną sprawą jest zajmowanie się smokiem wawelskim. Jednak okazało się, że tak nie jest.
Dnia 19 maja 2015 roku w Łapszach Niżnych odbyła się prelekcja „Na tropach smoka wawelskiego” , którą przeprowadził dr Marek Sikorski autor książek o smokach, m.in. „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”. Spotkanie zorganizowała nasza biblioteka i ono odbyło się w Zespole Placówek Oświatowych w Łapszach Niżnych. Temat ten cieszy się popularnością o czym świadczy fakt, że dnia 20 maja br. w Szkole Podstawowej w Kacwinie miało miejsce też ponowne spotkanie autorskie z Markiem Sikorskim i ta sama prelekcja, którą również zorganizowała nasza biblioteka.
O smoku wawelskim pisało wielu dawnych i współczesnych historyków i to bardzo poważnie. Ta bajeczna historia była kiedyś głośnym mitem narodowym, który dziś jest na nowo odkrywany. Mit smoka wawelskiego jest chwalebną częścią naszej kultury narodowej. Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o legendarnym księciu Kraku jest symbolem obrazującym zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem. Jednakże paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór. Nie każdy potwór musiał być smokiem! W polskiej historiografii doszło do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego.
Kronikarz Wincenty Kadłubek był pierwszym autorem historii o wawelskiej bestii. Jednakże nie pisał on o smoku, lecz o potworze zwanym „olophagiem”(„całożercą”). Dopiero w końcu XVI wieku zaczęto pisać o smoku. O tym i o innych osobliwościach mitu smoka wawelskiego była ta prelekcja, którą uzupełniono bogatym materiałem ilustracyjnym.
Książkę Marka Sikorskiego „Smok wawelski w kręgu mitu i historii” można wypożyczyć w GBP w Łapszach Niżnych i jej filiach.
sw_01.jpg
Dla zainteresowanych tematem smoków i naszego smoka wawelskiego podajemy link do filmu o autorze i książce „Smok wawelski w kręgu mitu i historii”:
https://youtu.be/Ug4i9tQ11_1
Spotkanie było okazją też do zaprezentowania najnowszej książki Marka Sikorskiego „Smoki i smokobójstwo”, która też jest już w zbiorach naszej biblioteki.
sw_02.jpg
Dziękujemy Dyrektorom Zespołów Placówek Oświatowych i Nauczycielom, którzy zaangażowali się w zorganizowanie spotkań.