Gminna Bilioteka Publiczna w Łapszach Niżnych | Gminna Biblioteka Publiczna w Łapszach Niżnych

slide1_2.JPG

Gminna Biblioteka Publiczna w Łapszach Niżnych sięga swoimi korzeniami do daty 13 czerwca 1948 roku, kiedy to pierwsza książka została wpisana do bibliotecznego inwentarza przez p.  Piotra Monkę założyciela i pierwszego kierownika Biblioteki.

Inicjatorem powołania Biblioteki w Łapszach Niżnych była ówczesna kierowniczka Powiatowej Biblioteki w Nowym Targu, pani Zofia Sutorowska, która 29 maja 1948 r. przekazała do Łapsz 549 książek.

Biblioteka od samego początku istnienia nie miała szczęścia do lokali z prawdziwego zdarzenia i można powiedzieć, że była "BIBLIOTEKĄ WĘDRUJĄCĄ". Najpierw siedzibą Biblioteki była sala Domu Ludowego, a księgozbiór został umieszczony w jednej z szaf. w 1949 roku zbiory Biblioteki przeniesiono do przedszkola - do dwóch szaf, a w roku 1950 Biblioteka ponownie powróciła do sali Domu Ludowego. W  1951 roku dla Biblioteki oddano pomieszczenie w baraku obok Szkoły. Od  1953 roku Biblioteka zajmowała jedną izbę o pow. 24 m2 w budynku Gminy. Następnie w 1980 r. Biblioteka została przeniesiona do prywatnego budynku pana Stanisława Timka. Od 1983 roku Biblioteka mieściła się w pomieszczeniu o pow. 42 m2 w domu p. Anny Nalepka, w którym wydzielono miejsce na księgozbiór podręczny i niewielką czytelnię. W 2001 roku księgozbiór został przeniesiony do budynku dawnej Szkoły Podstawowej.